Zdravotní účinky saunování
Saunování se v posledních letech stává nejenom v České republice čím dál populárnější kratochvílí přinášející relaxační zážitky a zasloužený odpočinek od pracovních a dalších povinností, kterých s sebou stále rychlejší doba přináší čím dál více. Zároveň nabídka veřejných saun se v každém městě postupně rozšiřuje a tak každý má možnost vyrazit se prohřát a udělat zároveň i něco pro své zdraví. Není tedy divu, že nenajdeme ve svém okolí mnoho jedinců, kteří by pochybovali o pozitivních zdravotních účincích saunování na naše tělo. Jaké zdravotní účinky to však jsou a jakými vlivy na nás působí pravidelné saunování? To se pokusíme přiblížit v následujícím textu.
Historie saunování sahá až do velmi daleké minulosti, kdy první zmínky o saunování pocházejí až z doby přibližně 2000 let před naším letopočtem. Nejednalo se jistě o saunování v podobě tak, jak ho známe dnes a i když pochází pravděpodobně ze severních oblastní, nejedná se o čistě finský vynález, jak by se dnes mohlo z finské kultury na první pohled zdát. Historie saunování je však tak obsáhlé a zajímavé téma, že se k němu dost možná vrátíme někdy později v samostatném článku. Na tomto místě však jistě můžeme říci, že saunování je časem prověřenou činností, kterou si lidé dopřávali už v dávných dobách. A dost možná velmi dobře věděli, proč to dělají a jaké benefity jim to přináší.
Detoxikace těla od škodlivých látek
Jedním z všeobecně známých benefitů, který napadne téměř každého, když se řekne saunování, je právě jeho vliv na očistu našeho těla od škodlivých látek. Během saunování dochází k intenzivnímu pocení, což je jeden z obranných mechanismů našeho těla, pomocí kterého z něj odcházejí toxiny nahromaděné v jeho útrobách. Zároveň se jedná o proces pro tělo zcela přirozený. Nutno však podotknout, že úroveň pocení se může u každého z nás značně lišit. Návštěva sauny tedy pomůže nastartovat a urychlit očistné procesy a ještě si u toho tělo odpočine.
Povzbuzení mysli a lék na chmurné stavy
O tom, že má saunování velmi pozitivní vliv nejenom na naše fyzické tělo ale také na jeho duševní pohodu se sice mluví čím dál více, nicméně je toto téma diskutováno v menší míře. Přitom schopnost našeho těla ulevit psychickým procesům, které se v něm odehrávají je během saunování taktéž velmi významným benefitem pro jeho celkovou regeneraci. Některé vědecké studie došly ke zjištění, že saunování a produkce endorfinů potřebných pro naši duševní pohodu spolu velmi úzce souvisejí. Právě tyto hormony se podílejí na zmírňování příznaků deprese a navozování příjemných stavů pro náš mozek. Jako vedlejší efekt pro podporu naší psychiky funguje také prokazatelně lepší spánek, který je základem pro regeneraci celého organismu a který nám může pravitelné saunování zprostředkovat.
Otužování a adaptace na změnu teplot
Jestli o saunování hovoříme jako o trendu posledních desetiletí, trend otužování se dostává do popředí spíše až v posledních letech. Velkému zájmu o něj se dostává ve velké míře díky propagaci Wim Hof metody a výraznému hlasu jejího propagátora. Přitom saunování a otužování bychom spolu přitom mohli velmi dobře srovnávat a v případě ani jednoho z nich se nejedná o vynález moderní doby nebo o něco, u čeho bychom měli hledat autory a propagátory těchto myšlenek.
Vystavování těla prudkým změnám teplot je jedním z hlavních mechanismů saunování. Naše tělo si díky nim zvyká na krátkodobé nepohodlí, z čehož poté těží v případě, kdy je vystaveno negativním vlivům z okolí. Otužování tak může pomoci jak s posílením našeho imunitního systému, tak se zocelením našeho těla a tím k méně bolestivým reakcím na extrémnější změny především tepelného komfortu.
Regenerace po sportovních výkonech a úrazech
Při saunování dochází ke značenému prokrvení končetin, což přispívá k jejich lepší regeneraci, přičemž zvýšená teplota při saunování a procesy, které v našem těle spouští má také pozitivní vliv při léčení zánětů svalů a šlach. V případě svalů dochází k jejich uvolnění v době jejich přetížení, což ocení především sportovci a fyzicky aktivní jedinci. Už jeden saunovací cyklus po vykonané sportovní aktivitě má prokazatelně prospěšné účinky na tělo sportovce a pomáhá mu tak podávat lepší a stabilnější výkony při vyšší intenzitě. Vystavení horku také pomáhá sportovcům zvykat si na vyšší tělesné teploty, kterým jsou při sportu přirozeně vystaveni.
Imunitní systém
K tématu posilování imunitního systému díky saunování by se dalo napsat mnoho. Příkladem jsou jistě i výše uvedené odstavce popisující jednotlivé zdravotní benefity. Imunitní systém je jedním z nejdůležitějším mechanismů našeho těla, díky kterému můžeme úspěšně čelit mnoha zdravotním nástrahám, kterým jsme během svého života vystaveni. Proč tedy nevyužít prokazatelně účinného pomocníka při jeho budování a posilování, kterým je právě saunování?
Hubnutí
Jako poslední ve výčtu možných benefitů saunování pro naše tělo uvádíme také fenomén hubnutí. Saunování jako takové není univerzálním lékem na hubnutí, nicméně procesy, které v našem těle povzbuzuje, mohou k nastartování žádoucích procesů pomoci. Při saunování se naše tělo snaží regulovat teplotu, což jej stojí značné množství energie. Pobyt v sauně bychom tak mohli z pohledu energetického výdeje přirovnat k rychlejší krátké procházce. Po saunování tak můžeme pozorovat určitě snížení naší hmotnosti. Jako upozornění uvádíme, že vedlejším efektem saunování může být také ztráta vody v těle, což s sebou přináší vedlejší efekt úbytku hmotnosti. Jedná se však o velmi krátkodobé změny, kterým bychom zároveň měli aktivně předcházet doplňováním dostatečného množství tekutin, které během saunování ztratíme.
Závěrem
Výše uvedený přehled vlivů saunování na naše zdraví není v žádném případě vyčerpávající a mohli bychom najít ještě zástupy dalších. Jednoduše a obecně lze však konstatovat, že v případě zdravého člověka v podstatě nenalezneme možné negativní účinky na jeho organismus a tělo. Jiné to však může být v případě jedinců, kteří trpí určitými typy onemocnění nebo mají jiná zdravotní omezení. Saunování rozhodně nelze doporučit lidem trpícím některou z kardiovaskulárních nemocí nebo například lidem s velmi citlivou pokožkou. Pokud tedy trpíte nějakým zdravotním omezením, vždy se před první návštěvou sauny poraďte se svým lékařem. Pouze ten Vám nejlépe odpoví na otázku, zda právě pro Vás může mít saunování zdraví prospěšné účinky, či je lepší hledat jiné způsoby terapie a jiné možnosti relaxace.
Pokud Vás tento článek o zdravotních a dalších benefitech saunování zaujal, sledujte i nadále náš blog ze světa saunování na webu sauno.cz. Pravidelně zde přinášíme zajímavé a užitečné články o všem, co by Vás nejenom ze světa saunování mohlo zajímat.